неділя, 20 травня 2018 р.

Пам`ятаю, шаную, сумую...




Сьогодні побувала на території Халявинської сільської ради на місці масових розстрілів репресованих в часи СРСР наших співвітчизників. Нині про ті роки нагадує меморіальний пам`ятний камінь та поодинокі надмогильні обеліски з прізвищами тих, чиї імена, на щастя, нам відомі.
Тільки на Чернігівщині протягом одного лише 1937 року було репресовано майже 9 тисяч осіб. Тоталітарна машина не жаліла ні кого, хто мислив інакше і методично їх знищувала, бо боялася таких людей.

В жорнова репресій потрапили й мої близькі родичі. Проте, доля деяких з них склалася не так трагічно, ніж у тих, хто був розстріляний та похований поблизу Хялявина. Рідні вижили…

Мій прадід по батьківській лінії Макар Адамович Кицак жив на Вінничині в селі Павлівка Погребищенського району. У 1936 році дідо відмовився записатися до колгоспу, а своїх двох коней - віддати на потребу новій владі. За цей "злочин" його було зараховано до куркулів і звинувачено в антирадянській діяльності.  На засланні Макар Адамович «перевиховувався» без малого 12 років. Лише наприкінці 1948 року він повернувся до своєї родини у село з лісоповалу звідкілясь з Карелії.

Не менш драматично склалася доля й у моєї прабабусі Євдокії Онуфріївни Гаркавлюк, яка так само народилася і майже все життя прожила у вже згаданій мною Павлівці на Вінничині… окрім тих п`яти повоєнних років, під час яких вона жила і працювала десь на поселенні на Алтаї. Туди у 1946 році її направив на примусові роботи «найсправедливіший і найгуманніший у світі» радянський суд за законом «про три колоски». Що то був за закон і чому за його порушення голодних і напівживих людей запроторювали на заслання, гадаю зараз вже нікому не треба розповідати. Про «три колоски» навіть в школі вже вивчають.

І ці історіє лише дещиця з сумного літопису моєї родини. Саме ці історії мені й хочеться донести тим невігласам, які дорікають, мовляв: «зачем ворушить прошлое»?

 




 Фото Чернігівської ОДА

Немає коментарів:

Дописати коментар